سه شنبه / ۳۰ آذر ۱۴۰۰ / ۲۲:۰۸
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۰۷۵۸
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده
استاندار:

تربیت و تامین نیروی کار متخصص با محوریت دانشگاه‌ها مورد تاکید است

استاندار سیستان و بلوچستان با تاکید بر اینکه تربیت و تامین نیروی انسانی متخصص با محوریت دانشگاه‌ها مورد تاکید است گفت: اطلس و نقشه رشته‌های مهارتی و تخصصی مورد نیاز دانشگاه‌های استان تهیه شود.

تربیت و تامین نیروی کار متخصص با محوریت دانشگاه‌ها مورد تاکید است
(سه شنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۰) ۲۲:۰۸

حسین مدرس‌خیابانی روز سه‌شنبه در نشست «بررسی وضعیت تامین و توانمندسازی نیروی انسانی برای به‌کارگیری در پروژه‌ها و فعالیت‌های اقتصادی استان» اظهار داشت: مناطق آزاد بویژه منطقه آزاد چابهار در تامین نیروی انسانی مورد نیاز صنایع، حتما به ظرفیت دانشگاه ها توجه داشته باشند.

وی با بیان اینکه باید کار بر روی نیازمندی‌ها و عرضه دانش را به جد مورد توجه قرار دهیم تاکید کرد: باید در استان سیستان و بلوچستان یک شبکه مهارتی براساس نوع دانشگاه‌ها، تخصص‌ها، نیازمندی‌ها، طرح‌ها و دستگاه‌های اجرایی راه‌اندازی شود.

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: برای سرمایه‌گذاران، جذب نیروهای ماهر و متخصص یک شاخص به شمار می‌رود و ما باید چنین نیروهایی را در استان داشته باشیم.

وی تاکید کرد: دغدغه ما تربیت و تامین نیروی متخصص با محوریت دانشگاه‌ها و مراکز فنی و حرفه‌ای است.

مدرس خیابانی با بیان اینکه فعالیت شورای راهبردی مهارت‌آموزی یکی از ضرورت های استان است گفت: باید دقیقا مشخص شود در سطح استان چه تعداد کارخانه، طرح اقتصادی و نیروی انسانی متخصص داریم و در واقع دانشگاه‌ها اعلام کنند که چه تعداد از دانشجویان‌شان در کدام کارخانه‌ها مشغول به کار شده‌اند.

وی تصریح کرد: دانشگاه‌ها و مراکز مهارت‌آموزی به پشتیبانی سرمایه‌گذاری و شکوفایی اقتصادی استان کمک کنند، مثلا دانشگاه آزاد اسلامی باید نقش خود را در تربیت نیروی انسانی مورد نیاز استان به خوبی ایفا کند.

مدرس خیابانی تاکید کرد: بین دانشگاه‌های استان باید یک تقسیم کار رقم بخورد و تامین نیروی مورد نیاز هر بخش در استان را یک دانشگاه و مجموعه آموزشی بر عهده گیرد.

✳️ضرورت راه‌اندازی شهرک خدماتی و تعمیرگاهی در چابهار

استاندار با بیان اینکه منطقه آزاد چابهار جذابیت سرمایه‌گذاری دارد گفت: راه‌اندازی شهرک تعمیرگاهی و عرضه‌ لوازم یدکی ماشین‌آلات سنگین و کامیون‌ها در این منطقه مورد تاکید است و نباید گذاشت که خدمات و تعمیرات این خودروها در بیرون از استان انجام شود.

وی با بیان اینکه بزرگترین مزیت سیستان و بلوچستان بندر چابهار است گفت: باید بیشترین استفاده را از این بندر راهبردی داشته باشیم، در واقع باید بگویم که تجاری بودن، مزیت استان سیستان و بلوچستان است.

✳️ استاندار سیستان و بلوچستان تاکید کرد: در کوتاه‌ترین زمان ممکن اطلس رشته‌های مهارتی و تخصصی مورد نیاز دانشگاه‌های استان تهیه شود.

وی ادامه داد: اینکه برخی از مدیران عنوان می‌کنند الویت نوسازی مدارس و ظرفیت خیران را به ایجاد هنرستان‌ها اختصاص بدهیم، موضوعی حائز اهمیت است.

مدرس خیابانی عنوان کرد: باید به "آموزش از راه دور" نیز توجه شود و از آنجا که بسیاری از مردم استان از اینترنت مناسب برخوردار نیستند، استفاده از شبکه تلویزیونی هامون ضروری به‌نظر می‌رسد و ایجاد یک فایل مهارت‌آموزی خانوادگی در این شبکه استانی لازم است، نباید از موضوع مهارت‌آموزی بر مبنای مشاغل خانگی، صنایع روستایی و گردشگری غافل شویم.

✳️ دانش در خانه‌های روستایی

وی تصریح کرد: دانش، باید در خانه‌های روستایی راه پیدا کند تا بتوانیم شغل بیشتری ایجاد کنیم و مهارت‌آموزی در حرفه‌های کارگاهی و اصناف شهرستان‌ها مورد توجه قرار گیرد.

استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه مسوولان باید به دنبال کارهای بزرگ باشند گفت: ایجاد شهر فرودگاهی، پارک شیلاتی، مزرعه خورشیدی و از این قبیل طرح‌ها در دستور کار قرار گیرد.

وی تصریح کرد: دولت برای توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر خورشیدی و بادی، زمین مورد نیاز را تامین می‌کند. همچنین مجوز تولید ۵۰۰ مگاوات برق برای سیستان و بلوچستان اخذ شده است.

به گفته وی، تمامی صنایع استان باید پیوست تفاهم‌نامه با دانشگاه‌ها را داشته باشند و از این طریق نیروی انسانی مورد نیاز خود را تامین کنند.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: ماموریت دیگری که به دانشگاه ها داده خواهد شد این است که جدای از مناطق ساحلی استان به پیشرفت مناطق خشک هم توجه داشته باشند. باید در کوتاه ترین زمان، موانع سرمایه‌گذاری را برطرف کنیم.

این نشست با حضور سه تن از معاونین استاندار، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار، روسای دانشگاه‌های سیستان و بلوچستان، آزاد اسلامی، پیام نور، علمی کاربردی و دانشگاه بین‌المللی چابهار و مدیران کل دستگاه‌های اجرایی استان سیستان و بلوچستان به ریاست حسین مدرس خیابانی برگزار شد.


تعداد بازدید : ۵۷۴
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

شعار سال