شنبه / ۲۳ بهمن ۱۴۰۰ / ۱۶:۱۸
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۰۹۵۶
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده
استاندار:

مرز را باید جایگزین آب کنیم

استاندارگفت: در منطقه سیستان باید کسب و کار مردم بر روی استفاده از مزیت مرز متمرکز شود و کسب و کار مردم بدون وابستگی به آب تعریف شود.

مرز را باید جایگزین آب کنیم
(شنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۰) ۱۶:۱۸

به گزارش روابط عمومی استانداری؛کارگروه ویژه مرز به ریاست استاندار سیستان و بلوچستان و با حضور مدیران مرتبط استانی در استانداری برگزار شد.

در این جلسه به طور ویژه به موضوع پایانه مرزی میلک پرداخته شد و موانع پیش روی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مدرس خیابانی تاکید کرد: کسب و کار مردم سیستان به دلیل خشکسالی نابود شده و اشتغال این منطقه که بر پایه کشاورزی و شیلات بوده است از بین رفته و باید به نقطه‌ای برسیم که کسب و کار مردم سیستان بدون وابستگی به آب در منطقه تعریف شود.

وی تصریح کرد: باید طرحی را برای اجرای اقتصاد بدون آب برای منطقه سیستان طراحی کنیم.

استاندار ادامه داد: مرز با افغانستان در این منطقه به عنوان بزرگترین مزیت برای راه اندازی کسب و کار و تجارت است که باید با مانع زدایی و تسهیل از این فرصت مرز بیشتر از این استفاده کنیم و مرز را جایگزین اقتصاد مبتنی بر آب کنیم.

وی تصریح کرد: باید بر تبادل کالا متمرکز شویم و تسهیل سازی و ساده سازی در این امر را برای تبادل در مرز میلک و مرز گمشاد ایجاد کنیم.

نماینده عالی دولت در استان گفت: روزانه باید ۸۰۰ کامیون بین مرز میلک جابجا شود اما در حال حاضر این تعداد میانگین ۱۱۰ تا ۱۲۰ کامیون است که
نشان می دهد تبادلات در پایین ترین حد ممکن انجام می شود.

استاندار گفت: باید نمایندگانی از ادارات صمت،جهاد کشاورزی، اداره استاندارد، غذا و دارو در پایانه های مرزی مستقر شوند تا تسهیل گری بیشتری در امور اداری انجام شود.

وی ادامه داد: امنیت را نیز باید در دو طرف مرز تامین کنیم چراکه هر کاری که که بخواهیم انجام دهیم باید پیوست امنیتی داشته باشد حتی ساخت مسکن در وسط شهر نیز باید پیوست امنیتی داشته باشد و از سویی نیز نباید فضای امنیتی ایجاد کنیم.

مدرس خیابانی یکی دیگر از راههای رونق اشتغال در منطقه را، راه اندازی کسب و کار های محلی از جمله صنایع دستی، قالیبافی، مرغداری های محلی و دامپروری های محلی عنوان کرد.

وی تصریح کرد: باید کار جهادی و ضربتی در منطقه سیستان اجرا شود چراکه منطقه سیستان با بحران روبروست و این حجم بیکاری موجب گرایش به مهاجرت و یا پیوستن به مشاغل کاذب و قاچاق مواد مخدر خواهد شد.

استاندار تاکید کرد: کارگروه ویژه مرز سیستان راه اندازی شود و به طور خاص هر هفته برای بررسی و پیشبرد وضعیت مرز و کسب و کار مرزی با حضور تعاونی مرزنشینان و معتمدین تشکیل جلسه دهد و انتظارات مردم نیز مد نظر قرار گیرد.

مدرس خیابانی گفت: باید طرحی اجرا شود که تجارت رسمی سوخت در حوزه مرزی ایجاد شود چرا که هم عرضه سوخت انجام می شود و هم تقاضا از سوی کشور افغانستان وجود دارد اما در حال حاضر این تبادل نفعی برای دولت هم ندارد و تنها عده ای خاص از آن منتفع می شوند.


تعداد بازدید : ۱,۳۵۸
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

شعار سال