پنج شنبه / ۲۶ اسفند ۱۴۰۰ / ۱۷:۳۶
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۱۰۴۹
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده
دادستان کل کشور:

تعارض برخی قوانین در منطقه آزاد چابهار برطرف شود

دادستان کل کشور با بیان اینکه یکسری مقررات و قوانین خاصی برای مناطق آزاد در قانون ذکر شده است گفت: برای پیشرفت چابهار و رهایی مردم از سردرگمی، باید تعارضاتی که بین بعضی از قوانین و مقررات در این منطقه وجود دارد برداشته شود.

تعارض برخی قوانین در منطقه آزاد چابهار برطرف شود
(پنج شنبه ۲۶ اسفند ۱۴۰۰) ۱۷:۳۶

حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری روز پنجشنبه در نشست شورای اداری چابهار اظهار داشت: همه می‌دانیم که یکسری مقررات و قوانین خاصی برای مناطق آزاد در قوانین آمده و ذکر شده است که بایستی متناسب با حاکمیت و اجری قوانین نسبت به مدیرت و کسانی که کارشان مرتبط است اجرا شوند.

وی با بیان اینکه انتظار داریم که مشکلاتی که در بحث منطقه آزاد چابهار به ما اطلاع دادند هرچه زودتر با راه‌حلِ روشنی برطرف شود گفت: نخست باید محدوده منطقه آزاد مشخص شود و دوم اینکه تعارضاتی که بین بعضی از قوانین و مقررات وجود دارد برداشته شود.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری افزود: اگر بخواهیم از موقعیت جغرافیایی منطقه چابهار که تنها بندر اقیانوسی کشور هم به شمار می‌رود استفاده کنیم، بایستی که مسوولان امر نسبت به رفع تعارضات و تناقضات اقدام جدی کنند و مردم را از سرگردانی نجات دهند.

دادستان کل کشور تاکید کرد: زمانی که ما منطقه‌ای را آزاد اعلام می‌کنیم، بایستی مقررات و ضوابط مربوط را اعمال کنیم. مسوولان باید نسبت به رفع این مشکل (اجرای قانون و رفع دوگانگی مدیریتی) اقدام کنند و ماهم این موضوع را دنبال خواهیم کرد تا مشکل به صورت اساسی حل شود.

وی ادامه داد: چابهار به لحاظ شرایط و ویژگی جغرافیایی که دارد، در آستانه یک تحول اساسی است، اما به علت کمبود زمین و محصور بودن بعضی از اراضی قابل استفاده‌، مقداری ارزش افزوده پیدا کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری اظهار داشت: معتقدم که بایستی مدیران برای این مسئله فکری اساسی کنند، نخست اینکه کسانی که می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند متناسبا بایستی امکانات و زمینه مناسب برایشان فراهم شود تا بتوانند سرمایه خود را به این مکان منتقل کنند.

وی تصریح کرد: موضوع دوم اینکه کسانی که می‌خواهند شهر را توسعه دهند احتیاج به زمین و املاک دارند و باید این مشکل هم رفع بشود.

دادستان کل کشور گفت: وحدت و همدلی را در این منطقه بین مسوولان یافتیم و حتما از دستگاه قضایی استفاده خواهیم کرد و دادستانی را مکلف کردیم که در راستای احقاق حقوق عامه، بیش از پیش و کاملا جدی عمل کند و تذکرات لازم به کسانی که اراضی را تصرف می‌کنند داده شود.

وی افزود: از مسوولان می‌خواهیم اقدامات پیشگیرانه را بر اقدامات قضایی مقدم شمارند.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری همچنین بیان داشت: مسوولان باید برای رضای خدا به مردم خدمت کنند و خدمتگزاران واقعی هیچوقت خسته نمی‌شوند بلکه هر روز بیشتر برای خدمت به مردم انگیزه پیدا می‌کنند.

وی اظهار داشت: قبول داریم کمبودهایی وجود دارد اما این کمبودها نباید مانع تلاش مدیران شود و همه مسوولان باید با اراده و تصمیم‌های دلسوزانه، گنج پنهان (سواحل مَکُران) را برای کشور به مرحله بهره‌برداری برسانند.

دادستان کل کشور همچنین خطاب به مسوولان قضایی چابهار گفت: در صورت مشاهده صید ترال در این منطقه، برخورد جدی و قاطع با متخلفان را در دستور کار قرار دهند.

این نشست با حضور سعید عمرانی معاون قضایی دادستان کل کشور، رحمدل بامری معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان، دادستان مرکز استان و دادستان چابهار، علما، اعضای شورای تامین، فعالان اقتصادی و اعضای شورای اداری در محل فرمانداری چابهار برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور در بدو ورود به چابهار با حضور در گلزار شهدا با ذکر فاتحه، نثار گل و عطر افشانی به مقام شامخ شهیدان ادای احترام کرد.

وی در این سفر همچنین از بندر شهید بهشتی چابهار و طرح توسعه این بندر راهبردی بازدید می‌کند.


تعداد بازدید : ۹۴۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

شعار سال