چهارشنبه / ۱۷ فروردین ۱۴۰۱ / ۱۱:۲۴
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۱۱۰۲
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده

اقتصاد مرزی و استفاده از ظرفیت مرزها یک امتیاز اقتصادی به روز برای سیستان و بلوچستان است

استاندار سیستان و بلوچستان و بلوچستان گفت: اقتصاد مرزی و استفاده از ظرفیت مرزها یک امتیاز اقتصادی به روز است و مرز از جنس موضوعات نقد این استان بوده که می‌توانیم از آن استفاده نماییم.

اقتصاد مرزی و استفاده از ظرفیت مرزها یک امتیاز اقتصادی به روز برای سیستان و بلوچستان است
(چهارشنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۱) ۱۱:۲۴

به گزارش روابط عمومی استانداری؛ حسین مدرس خیابانی روز سه‌شنبه در کارویژه مرز و شورای ساماندهی مبادلات مرزی استان اظهارداشت: با تلاش همه نیروهای متولی تامین نظم و امنیت در ایام نوروز، بهترین شرایط امنیتی در استان رقم خورد که جای تشکر دارد.

وی ادامه داد: ما رتبه سی‌ام در حوزه آمار تصادفات را در کشور دارا هستیم که به نسبت سایر استان‌ها در جایگاه خیلی خوبی قرار داریم که با تلاش پرسنل پلیس راه و نیروی انتظامی و سایر دستگاههای متولی توانسته‌ایم کمترین آمار تصادفات را به سیستان و بلوچستان اختصاص دهیم این در حالی است که به دلیل عدم وجود بزرگراه و جاده‌های یک‌طرفه، شدت تصادفات استان بسیار زیاد و از نوع رخ به رخ است که همین موضوع باعث شده است بالاترین میزان تصادفات منجر به فوت را نیز داشته باشیم.

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: مرز نقطه مثبتی برای انجام تبادلات مرزی است و ما توانسته‌ایم ۱۸ درصد صادرات را از مبادی مرزی استان افزایش دهیم که البته جای کار بیشتری دارد.

مدرس خیابانی بیان کرد: جا دارد از پرسنل گمرک و فرمانداران شهرستانهای مرزی بابت همکاری که در این زمینه داشتند تشکر کنیم چراکه در هر زمان که ما خواستیم اقدام مرتبط را انجام دادند.

وی ادامه داد: باید به دنبال بخش خصوصی برویم و مدل تامین مالی را در بازارچه های مرزی به این بخش اختصاص دهیم .

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه زائرین اربعین حسینی از مرز ریمدان عبور می کنند تصریح کرد: اولین خیمه‌گاه پذیرایی از زائرین اربعین حسینی این استان است.

وی تاکید کرد: سایبان، پارکینگ خودرو و سرویس های بهداشتی و امکانات رفاهی برای زائرین اربعین حسینی مهیا شود تا زوار اربعین حسینی دچار مشکل نشوند.

مدرس خیابانی بیان کرد: ۱۳۰ میلیارد تومان برای بازارچه های مرزی از محل اعتبارات سفر ریاست جمهور به سیستان و بلوچستان جهت ساخت زیرساخت‌های بازارچه‌ها اختصاص داده شده است.

وی ادامه داد: برای اولین بار در تاریخ دو کشور ایران و پاکستان، بازارچه مشترک مرزی مورد توافق دو کشور قرار گرفته و در حال آماده شدن است تا مرزنشینان از آن بهره ببرند.

استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه کد گمرکی اختصاصی به مرز ریمدان داده شده است؛ افزود: اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و گمرکات استان طی نامه‌ای به گمرک ایران اعلام نمایند که زیرساخت‌های لازم برای فعالیت‌های مرزی فراهم است تا مجوز ترانزیت از طرف گمرک کشور برای مرز ریمدان صادر شود.

وی ادامه داد: چنانچه زمین هایی که برای ساخت پایانه‌های تخصصی سوخت و شیلات در نظر گرفته شده ها قابل واگذاری نیست، جابجا و زمین مناسب جایگزین آن شود.

مدرس خیابانی با تاکید بر اینکه واردات دام از محل بازارچه ها و معابر مرزی امکان پذیر است؛ خاطرنشان کرد: واردات دام سنگین و سبک از مرزهای استان می‌تواند تاثیر زیادی در تنظیم بازار گوشت کشور داشته باشد.

وی بیان کرد: در حوزه زیرساخت واردات دام در بازارچه‌های مرزی زیر ساخت لازم برای تولید گوشت از بازارچه‌های ما آماده است و هم مراکز پروار بندی و کشتارگاه‌های ما آمادگی لازم را دارند و از نظر موارد بهداشتی در حوزه واردات دام از برترین استان‌های کشور هستیم.

مدرس خیابانی تصریح کرد: در تلاشیم با رونق واردات دام مواردی چون پرواربندی کشتار و بسته بندی در استان انجام شده تا ایجاد ۲۰ هزار شغل محقق شود.

وی با اشاره به اهمیت مرز میرجاوه بیان کرد: در بازارچه‌ها مرزی بخصوص بازارچه میرجاوه فعالیت پیله وران نسبت به مبادلات موضوع ماده ۱۱۶ گمرک اولویت داشته باشد.

استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در بحث تبادلات تجاری ارزی هر مرزی که تبادلات تجاری بیشتری را انجام دهد سهمیه ارزی بیشتری را می‌تواند دریافت کند.

وی ادامه داد: در بحث سالن مسافری پایانه مرزی میرجاوه این سالن آمادگی لازم را دارد تا میزبان زائرین اربعین حسینی باشد.

مدیر کل جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: زیرساخت لازم برای تولید ۱۰۰ هزار تن گوشت در استان داریم و می توانیم در یک برنامه چهار ساله به این میزان تولید در سطح استان برسیم که این امر برای بیست هزار نفر در سطح استان اشتغال ایجاد می‌کند.

تعداد بازدید : ۹۶۵
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

شعار سال